Teknoloji

500 bin kez çalıştırdılar… Çin, kuantum bilişim bulut platformunu tanıttı!

Çin, araştırmacıların bulutta son derece karmaşık süreçleri gerçekleştirmesine ve halkın mikrosaniye hızında kuantum bilgi işlemi deneyimlemesine olanak tanıyan yeni nesil bir kuantum bilgi işlem bulut platformunu piyasaya sürdü.

Pekin Kuantum Bilgi Bilimleri Akademisi (BAQIS), Çin Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü (IOP) ve Tsinghua Üniversitesi tarafından ortaklaşa geliştirilen platform, Pekin’de devam eden 2023 Zhongguancun Forumu’nda tanıtıldı.

ÇİN’İN MUHTEŞEM BİLGİSAYAR RÜYASI DEVAM EDİYOR

Sırasıyla 136, 18 ve 10 kübit içeren üç süper iletken kuantum çipinin kuantum hesaplama gücü, 50 km’lik bir fiziksel uzay mesafesi olarak belirtildi.

BAQIS’e göre, geçtiğimiz Kasım ayından bu yana teste açık olan platform, kuantum hesaplama görevlerini yerine getirmek için 2.000’den fazla yerli ve yabancı kullanıcıyı kendine çekti. Onu 500.000’den fazla kez çalıştırdı ve bu süre boyunca performansı istikrarlı ve verimli oldu.

Açık kuantum derleme dili ile uyumludur ve ayrıca uygun programlama için bir grafik arabirim sağlar.

HİZMET AMAÇLI KULLANILMAK ÜZERE

Bazı araştırma ekipleri, kendi bilimsel araştırmalarına hizmet etmek ve uygulama yazılımı oluşturmak için kuantum çiplerini uzaktan kullanmak için platformu kullanıyor ve kuantum hesaplamanın ekolojik doğası ortaya çıkıyor.

Çinli araştırmacılar “Kuantum bilişim ekolojisinin bulut platformu üzerine inşa edilmesi gerekiyor, bu nedenle bulut platformunu mümkün olan en kısa sürede geliştirmeliyiz.” söz konusu.

KAYNAK: HABER7

pamukkale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu