Ekonomi

ABD Piyasa Öncesi: Tüketici hissiyatı, borç tavanı, Fed konuşması

Investing.com – Perşembe günü banka hisselerinin daha da zayıflamasının ve Disney’in son çeyrekte akan abone sayılarından hayal kırıklığına uğramasının ardından hisse senetleri dalgalı seyretti.

Mevduat çıkışlarına ilişkin endişelerin yeniden su yüzüne çıkmasıyla birlikte banka hisseleri düşüyor. PacWest BancorpHisseleri, seçenekleri araştırdığına dair raporların ardından geçen hafta %21 düştü ve mevduatlarında bir düşüş daha duyurdu.

Ancak Disney’in dört milyon abone kaybettiğini bildirmesiyle hisse senetleri de zayıfladı. Genel olarak, eğlence devinin son çeyrekteki geliri %13 arttı.

Yatırımcılar, bankalardaki zayıflığın ekonomiyi etkileyebilecek bir bulaşmaya dönüşebileceğinden endişe ediyor. Vadeli işlem yatırımcıları, Besledifaiz oranları geçen hafta bir çeyrek puan dahaZam sonrası Haziran toplantısında faiz artırımlarına ara vereceğini düşünüyor.

Perakende satış verileri önümüzdeki hafta açıklanacak ve bu da tüketici talebine ilişkin yeni bir fikir verebilir.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Tüketici duyarlılığı

Michigan üniversitesi tüketici duyarlılığı veriler 17:00 CET’de açıklanacaktır. Analistler, Mayıs ayı verilerinin önceki 63,5 puandan 63’e düşmesini bekliyor.

2. Borç tavanı

Hükümetin borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya varması için son tarihi hızla yaklaşırken, milletvekilleri aralarındaki farklılıkları çözmek için Cuma günü tekrar bir araya gelmeyi planlıyorlar.

Demokratlar sınırı koşulsuz olarak yükseltmek isterken, Cumhuriyetçiler harcama kesintilerinde ısrar ediyor.

Hazine Bakanı Janet Yellenhükümetin bir anlaşmaya varmak için seçeneklerinin 1 Haziran gibi erken bir tarihte tükenebileceği konusunda uyardı.

3. Fed konuşması

Fed Yöneticisi Filip Jefferson,Hoover Enstitüsü’nün para politikası konferansında konuşacak.

lapseki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu