Ekonomi

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatı Temmuz’da Rekor Kırdı

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yürütme Konseyi Başkanı Veysel Memiş, Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 artış sağlayarak 232,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Temmuz ayında ihracat artışında rekor kırdıkları pazarların İtalya, Avusturya ve Cezayir olduğunu vurgulayan Lider Memiş, 35’ten fazla ülkede ihracat hacimlerini artırmayı başardıklarını ifade etti.

“Bölgesel ihracatımızın yüzde 52’sini tahıl oluşturdu”

Veysel Memiş, Temmuz ayında uluslararası piyasalarda 396 bin 600 ton ürünü değerlendiren AHBİB’in bu dönemde sektörün 1,4 milyar dolarlık ihracatını yüzde 16,64 oranında desteklediğini açıkladı. Bölgenin ihracatını ürün gruplarına göre değerlendiren Başkan Veysel Memiş, “Yılın 7’nci ayında en çok ihraç edilen ürün gruplarından biri olan hububatta 122 milyon dolarlık değere ulaştık. İhracatımızın yüzde 52’sini hububat oluşturdu. Bu dönemde ihracat 27,9 milyon dolar bakliyat ve pastacılık ürünlerinde 22,4 milyon dolar ihracat değeri elde ettik” dedi.

“149 ülke ve bölgeye ihracat yaptık”

AHBİB olarak Temmuz ayında 149 ülke ve bölgede Türk bayrağını dalgalandırdıklarını ve 35’ten fazla ülkede önemli artışlar sağladıklarını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, elde edilen başarı için AHBİB ihracat ailesine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Bu dönemde en çok ihracat yaptığımız ülkeleri incelediğimizde ilk üç sırayı İtalya, Cezayir ve Irak pazarları aldı. İtalya’ya 85,9 milyon dolar, Cezayir’e 24,6 milyon dolar ve Irak’a 12,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. İtalya, Avusturya ve Cezayir pazarlarında 39 kata varan rekor artışlar elde ettik.”

AHBİB Lideri Veysel Memiş, 2023 Ocak-Temmuz ortasında bölge ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artışla 1.14 milyar dolar düzeyine ulaştığını sözlerine ekledi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu