Ekonomi

Beton Santralleri ve Asfalt Santralleri Malatya’da törenle hizmete açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Beton Santralleri ve Asfalt Santrallerinin açılış töreni, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntının ardından hasar gören bina stoğu ve altyapının onarımı ve inşaatı için 2 beton santrali ve 2 asfalt santrali kurarak hizmete açtı.

Beton Santralleri ve Asfalt Santrallerinin açılışında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yüzyılın felaketine rağmen yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bir aksilik olması durumunda fırsatı değerlendirmeye çalışanlar oldu. Haksız kazanç. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak başta Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere onlara hiçbir destek vermedik.” Hiçbir prim verilmeyeceğini ve izin verilmeyeceğini belirtmiştik. Bu konuda arkadaşlarımıza Malatya’ya beton santrali kurmaları talimatını verdik. Şu an itibariyle iki beton santrali ve iki asfalt santrali kurduk. Metreküpü 1500 TL’ye beton sunuyoruz. Beton santralinde yılda 1 milyon 200 bin metreküp beton üreteceğiz. “İki asfalt santralimizde 2 milyon 200 bin ton asfalt üreteceğiz. Bunlar şehrimizin modernizasyonuna yönelik yatırımlar olacak” dedi.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açılış programında yaptığı konuşmada, Malatya’nın her zaman birlik ve beraberlikten yana olduğunu belirterek, “Malatya’nın en çok takdir ettiğim yönlerinden biri de girişimciliği ve farklı kesimleri bir arada tutma kültürüdür. Malatya’nın “Geçmişte Malatya’nın güzelliklerini bozmaya çalıştılar ama kimse başarılı olamadı ve bundan sonra Allah’ın izniyle hiç kimse birlik ve beraberliğini bozmaya gücü yetmeyecektir.” Malatya’nın dayanışmasıdır” dedi.

Yüzyıl felaketinin ilk gününden bu yana Malatya’da devlet ve milletin el ele vererek kenti yeniden ayağa kaldırmak için tarihi bir çaba içinde olduğunu belirten Yılmaz, “Bu arada konut ve kentsel dönüşüm için de kolları sıvadık. şehirde ise ticareti canlandırmaya, sosyal hayatı canlandırmaya çalışıyoruz.” Toplumun her kesimine kucak açan, medeniyetlere beşiklik yapan yapısı ve girişimci kültürüyle Malatya’nın yükselişi için el birliğiyle çalışıyoruz. TOKİ konutları ve köy konutları hızla yükselirken, Malatya Çarşı Projesi Bakırcılar Çarşısı ve Yeni Sanayi Bölgeleri ile ekonomide hayat buluyor. Kent merkezinde 8 binin üzerinde ticari bina ve 3 binin üzerinde konutun inşaatına başlayacağız. Bir kısmı başladı, bir kısmı da gelecek” dedi.

“Malatya’nın kalbi daha sağlıklı ve daha güçlü atacak”

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin gönüllü belediyeciliğin en güzel örneklerinden birini sergileyerek ihtiyaca uygun hizmet üretmeye çalıştıklarını kaydeden Yılmaz, “Depremde merkezi yönetim ve yerel yönetimler el ele çalıştı ve bu noktaya geldik. İnşallah yaraları saracağız ve yeniden çok daha güçlü bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.” Malatya’da özellikle deprem sonrası oluşan beton ihtiyacını karşılamak amacıyla hızla devreye aldığımız beton santralleri ve asfalt santrallerini bugün hizmete açıyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyemizin MESTON ve İyilik firmaları aracılığıyla hayata geçirdiği sadece Malatya için değil tüm bölge için çok anlamlı bir proje. “Tesisimizin açılışındayız. Bu tesisler ihtiyaçların karşılanmasının yanı sıra fahiş fiyat oluşumlarının önlenmesinde de çok önemli rol oynuyor. Az önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi fiyatlar oldukça yüksek rakamlara ulaştı ve operasyonla birlikte fiyatlar da oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Bu tesislerde neredeyse yarı yarıya fiyat düşüşü yaşandı. Bu da bize fahiş fiyatlara karşı en büyük panzehirin daha fazla üretim ve daha fazla rekabet olduğunu gösteriyor. Burada fırsatçılık yapmaya çalışanlara da burada cevap verdiğimizi de belirtmek isterim. Bölge genelinde etkin denetimler yapacağız, yapmaya da devam edeceğiz. “Gerekirse ek düzenlemeler yapacağız, gerekirse bu kuralları kötüye kullanmaya çalışanlara yönelik farklı yaptırımlar geliştireceğiz” dedi.

“Selahattin Bey’e ve ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum”

Açılan tesislerin maliyetinin yaklaşık 1,5 milyar TL olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bu tesisler 1 milyon metreküp üretim kapasitesine sahip, gerçekten çok değerli tesisler ve ihtiyaca yönelik, zamanında inşa edilmiş tesisler. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” Selahattin Bey ve ekibine bu yaklaşım için gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ediyorum.” “Geçenlere ve bize destek veren dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor, tebrik ediyorum” dedi.

11 ili doğrudan etkileyen asrın felaketinin tarımdan sanayiye birçok alanı olumsuz etkilediğini belirten Yılmaz, “Depremin konut üzerindeki maliyetinin yanı sıra altyapı ve ekonomik sosyal hayata olan maliyeti de göz ardı edilmemelidir. Bu olaya 3 boyutlu yaklaşıyoruz, hesaplamalarımıza göre 104 milyar lira.” Bu depremin ülkemize bir maliyeti var. Kira ve nakdi yardımlarla ilk andan itibaren vatandaşlarımızın yanında olduk. Kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara bir kez daha sabır diliyorum. Bu deprem sırasında özveriyle çalışan bazı kişiler medyada ve sosyal medyada gündem oluşturmaya çalışırken, bazıları da sahada özveriyle çalışıyor. Emeği geçen herkese bir kez daha şükranlarımı sunuyorum, Allah hepsinden razı olsun. Depremin yaralarını sararken yeni yer seçimine de çok titizlikle yaklaşıyoruz, yıkılan ve ağır hasar gören mevcut yerleşim alanlarının arazi kullanım ve su durumunu belirledik. Güvenli yerleşim alanları için dirençli şehirler yaklaşımımıza uygun planlama ve tasarım yapıyoruz” dedi.

“Malatya diğer belediyelere örnek olsun”

6 Şubat depreminden bu yana devlet olarak yürütülen çalışmalara ilişkin detaylı bilgi veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Malatya, girişimciliğiyle, tarihiyle, kültürüyle, ihracatıyla, kayısısıyla, tarımıyla eskisi gibi yeniden gündemimize gelecek. Türk asrına katkıları vardır.Ben buna tüm kalbimle inanıyorum.Malatya ve Malatya halkı birlik ve beraberlik içinde görevlerini yaptığı sürece bizim için hiçbir sorun büyük değildir.Kalkınma Bakanı olarak görev yapmış biri olarak, Kaynaklarımızı verimli kullanırsanız Cenab-ı Allah bu kaynaklara rahmet eder, iyi niyetli ve verimli çalışmalar yaparsanız sonuç güzel ve bereketli olur, asla olmaz sandığınız şeyler gerçek olur.Malatya Büyükşehir’imizi canı gönülden tebrik ediyorum. Belediye Başkanı ve ekibine, sadece tüm ilçe belediyeleriyle konuşmakla kalmayıp, taş üstüne taş koyduğu, bu kadar çok hizmet sunduğu ve Türkiye’nin en fazla yatırım yapan öncü belediyelerinden biri olduğu için kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum. bütçeyle karşılaştırılır. Umarım diğer belediyelere de örnek olur” dedi.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet, Yeşilyurt ilçesinin Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni ziyaret etti. -MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu