Ekonomi

Birleşik Krallık tüketici harcamaları Haziran ayında serin havanın etkisiyle düşüş gösterdi

Haziran ayında Birleşik Krallık’ta tüketici harcamaları olumsuz hava koşullarının etkisiyle daraldı. Barclays, kredi ve banka kartlarıyla yapılan harcamalarda geçen yılın aynı ayına göre %0,6’lık bir düşüş yaşandığını ve bunun Şubat 2021’den bu yana ilk düşüş olduğunu bildirdi. Düşüş, ayın başında yaşanan serin havaya bağlandı.

Barclays Perakende Başkanı Karen Johnson, mevsimsiz hava koşullarının tüketici harcama kalıpları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğine dikkat çekti. Johnson, Haziran ayının başlarında yaşanan durgun talebin bazı moda markalarının satış stratejilerini değiştirmelerine yol açtığını belirtti. Ancak Johnson, daha sonra sıcak havaların gelmesiyle durumun iyileştiğini de gözlemledi.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC), Mayıs ayındaki %0,7’lik artışın ardından Haziran ayında satış değerlerinde bir önceki yıla göre %0,2’lik bir düşüş olduğunu belirterek bu düşünceyi yineledi. Bu rakamlar, 2023’ün ikinci yarısındaki durgunluğun ardından ilk çeyrekte yaşanan toparlanmanın aksine, Birleşik Krallık’ın ekonomik büyümesinde bir yavaşlama olduğunu gösteren diğer göstergelerle uyumludur.

Ekonomik büyümeyi artırmaya odaklanmak, 4 Temmuz’daki zaferlerinin ardından Başbakan Keir Starmer ve yeni seçilen İşçi Partisi hükümeti için merkezi bir gündem haline geldi. Harcamalardaki son daralmanın ortasında Barclays, faiz oranlarının düşmesi, reel gelirlerin artması, tüketici ve iş dünyası güveninin yükselmesi beklentisiyle yılın ikinci yarısı için olumlu bir görünüm çizdi.

Bu iyimserliğe rağmen, Haziran ayında süpermarket harcamaları son iki yılda ilk kez düşmüş ve BRC’nin perakende satış anketinin sponsoru KPMG, birçok perakendecinin zorluklarla karşılaşmaya devam ettiğini vurgulamıştır. Resmi veriler, petrol hariç perakende satış hacimlerinin hala pandemi öncesi seviyelerin marjinal olarak altında olduğunu ortaya koyuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-caldiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu