Ekonomi

Çin, 13,8 milyar dolarlık nükleer tesisin üçüncü ünitesine başladı

Çin’in en kuzeyindeki nükleer enerji santrali olan Xudapu Nükleer Santrali’nin 1. Ünitesinin inşaatı 15 Kasım Çarşamba günü başladı.

1.290 megavat kapasiteli ve 60 yıl işletme ömrüne sahip tesisin 2028 yılında tamamlanması bekleniyor. Tesis, yerli tedarikli üçüncü nesil teknolojiye sahip basınçlı su reaktörüne sahip.

Kuzeydoğudaki Liaoning eyaletinin Xingcheng Şehrinde bulunan nükleer tesis, komşu şehirlere elektrik sağlayacak. Pekin, Tianjin ve Hebei eyaletlerine yakın olan tesis, elektrik tüketiminin yoğun olduğu bölgeye odaklanacak. Projenin tamamı, her biri bin megavattan fazla kapasiteye sahip ve toplam 100 milyar yuan’dan (yaklaşık 13,8 milyar dolar) fazla yatırım gerektiren toplam altı ünitenin inşasını öngörüyor. Temmuz 2021 ve Mayıs 2022’de kronolojik sırayla 3 ve 4. ünitelerin inşaatına başlanan proje sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Altı ünitenin tamamı tamamlandığında, nükleer tesis yılda 54 terawatt saat saf elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. Bu da her yıl 19,2 milyon ton kömürün kullanılmadığı anlamına geliyor. Böylece her yıl yalnızca 360 bin hektar ormanın absorbe edebileceği 56,7 milyon ton karbondioksit emisyonunun önüne geçilmiş olacak.

Hibya Haber Ajansı

maltepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu