Yaşam

Doğuş Otomotiv, “Doğaya Kanat Açan Okullar” projesi ile çevre bilincini artırıyor

Doğuş Otomotiv, doğayı ve çevreyi savunmayı amaçlayan Doğuş Otomotiv Plus girişimi “Doğaya Kanat Taşıyoruz” projesi kapsamında “Doğaya Kanat Açan Okullar” adıyla yeni bir farkındalık serisi başlattı. Bu projenin ilk durağı Büyükada’da bulunan Şehit Murat Yüksel İlköğretim Okulu oldu.

 

proje kapsamında vahşi yaşam fotoğrafçısı Alper Tüydeş,Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu öğrencileriyle bir toplantıya gelerek doğal yaşamı korumanın ne kadar değerli olduğunu anlattı.

Doğuş Otomotiv, “Doğaya Kanat Açtık” projesi kapsamında “Doğaya Kanat Açan Okullar” projesi kapsamında doğayı korumak isteyen ve bu konuda çalışan okullarla bilinçlendirme projesi başlatmıştır. Proje kapsamında bu okullarda öğrencilerle bir araya gelinerek doğal ve yaban hayatı savunma bilincini artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

“Doğaya Kanat Açan Okullar” projesi, kuşları ve doğayı korumaya meraklı, öğrenmeye meraklı çocukları ve bölgelerindeki okulları hedefliyor. Proje kapsamında öğrencilerin ve okul yöneticilerinin daveti üzerine okullar ziyaret edilmekte ve bu okullardaki öğrencilerle atölye çalışmaları yapılmaktadır. Bu atölyelerde öğrencilere çevrelerinde gözlemledikleri kuş türleri üzerinden doğal yaşam savunması ve yaşam döngüsü hakkında konuşma fırsatı sunuluyor.

Ayrıca öğrencilere Türkiye’deki 499 kuş türünün yer aldığı bir atlas sunulmaktadır. Bu atlas, çocukların doğayı ve kuşları daha iyi anlamalarına ve takip etmelerine yardımcı olur.

Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulunda start verildi

proje kapsamında vahşi yaşam fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi. Alper Tüydeş, öğrencilere okulun bulunduğu Adalar Bölgesi başta olmak üzere yaban hayatı ve kuşlar hakkında bilgiler verdi. Tüydeş, doğa fotoğrafçılığı konusundaki deneyimlerini öğrencilere aktarırken, Adalar Bölgesi’nde doğal yaşamın önemini ve bu değerli mirası korumanın ne kadar değerli olduğunu anlattı.

Toplantıda öğrenciler Alper Tüydeş rehberliğinde çevrelerinde gözlemledikleri çeşitli kuş türleri hakkında bilgi aldılar. Doğa fotoğrafçılığının temel tekniklerini öğrendiler ve aynı zamanda doğal ortamların hassas dengesini korumak için farkındalık kazandılar.

2023 – 2024 akademik yılı için başvurular alınmaktadır.

Proje 2023 -2024 Okul döneminde devam edecektir. Doğa Kanat Açık Okulu olmak isteyen okullar, doğayı ve çevreyi korumaya yönelik yaptıkları çalışma örnekleriyle birlikte [email protected] adresine talepte bulunabilirler. Yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen tarihte okul ziyaret edilerek ‘Doğaya Kanat Açan Okul’ programına dahil edilir.

“Doğaya Kanat Açtık” projesi, Doğuş Otomotiv’in sürdürülebilirlik ve doğayı koruma taahhüdünün bir yansımasıdır. Proje, doğal yaşamın ve çevrenin önemini vurgulayarak toplumun bu konuda bilinçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

geyve-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu