Teknoloji

Ek MTV’nin temelleri atıldı! Ödemeyenler aracını satamayacak.

İlave Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Genel Tebliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin yayımı tarihindeki tüm tescilli ve tescilli araçlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar tescil ve tescili yapılacak tüm araçlar ek MTV kapsamında olacaktır.

Ek MTV, araç sahiplerinin 2023’te ödeyeceği vergiye eşit olacak.
Ek vergi bu yıla özel olacak ve bir kez tahsil edilecek. Ek MTV, birinci taksit ilgili kanunun yayımlandığı ayı takip eden ay sonuna, ikinci taksit ise 2023 Kasım ayı sonuna kadar olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.

ÖDEMEDEN SATIŞ YOK

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya çıkaramayacak ve yurt dışına çıkaramayacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz öncesi yapılan dönem işlemlerinden alıcı, sonrasında yapılan satışlardan ise satıcı sorumlu olacaktır.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenenler ek MTV’den muaf olacak.

DEPREMDEN ETKİLENENLER HARİÇ OLACAK

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu kapsamında. “mücbir sebep” beyan edilen yerlerde; Deprem tarihi itibari ile tescil ve tescil edilen taşıtlar, depremde yıkılan veya ağır veya orta hasarlı bina sahiplerine ait taşıtlar, ağır hasar nedeniyle kullanılamaz hale gelen taşıtlar ve eşini veya birinden birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar deprem nedeniyle birinci derece kan hısımları ek MTV’ istisnai olacaktır.

korganhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu