İş

Fed faizleri korudu, istihdam piyasası güçlenirken enflasyona bakıyor

ABD Merkez Bankası 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği politika toplantısında gösterge niteliğindeki gecelik faiz oranını %5,25-%5,50 aralığında sabit tutmayı tercih etti. Merkez Bankası, faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyonun %2’lik hedefiyle uyumlu hale geldiğine dair daha fazla kanıt arıyor. Yetkililer 2024 yılı sonuna kadar üç adet çeyrek puanlık indirim öngörüyor.

Bugün açıklanan istihdam verileri, ABD’li firmaların Şubat ayında beklenmedik bir şekilde 303.000 kişilik istihdam yaratmasıyla güçlü bir iş piyasası ortaya koydu. Bu rakam tahminleri aşmış ve önceki iki ay için 22,000 kişilik yukarı yönlü revizyona eşlik etmiştir.

İşsizlik oranı %3,8’e gerileyerek 1960’lardan bu yana görülmemiş bir düşük işsizlik oranıyla rekor kırdı. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin raporun gücünü kabul etti.

Güçlü istihdam artışına rağmen, enflasyonun düşmesini sağlayabilecek ücret artışının ve genişleyen işgücünün hafiflediğine dair işaretler var. Mart ayında işgücü Ağustos ayından bu yana en önemli artış olan 469.000 kişi artarken, yıllık ücret artışı Haziran 2021’den bu yana en düşük seviye olan %4,1’e geriledi.

Yine de ücretler, çoğu Fed politika yapıcısının enflasyon hedefiyle ilişkilendirdiği orandan daha hızlı artmaya devam ediyor.

İş Açıkları ve İşgücü Devir Anketi (JOLTS) 2 Nisan’da açıklanırken, daha fazla kişinin iş piyasasına girmesiyle Şubat ayında iş açıklarında hafif bir düşüş kaydedildi. Açık işlerin iş arayanlara oranı Ekim ayından bu yana istikrar kazanmış ve pandemi öncesi seviyelerin üzerinde seyretmeye devam etmiştir. İşten ayrılma oranı gibi diğer anket unsurları da salgın öncesi durumuna geri dönmüştür.

Enflasyon, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin Şubat ayında Ocak ayına göre hafif bir artışla yıllık %2,5 oranında yükselmesiyle temel bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon ise Ocak ayında revize edilen %2,9’dan mütevazı bir düşüşle %2,8’e gerilemiştir. Bu rakamlar enflasyonun Fed’in hedefine doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediğini göstermemektedir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yıllık bazda %3,2 oranında artarak beklentileri aşmış ve bir önceki ayın üzerinde bir büyüme kaydetmiştir. Gıda ve enerji maliyetlerini içermeyen çekirdek TÜFE ise marjinal bir düşüşle %3,9’dan %3,8’e gerilemiştir. Artan benzin ve barınma maliyetlerinin TÜFE’deki artışı tetiklemesiyle birlikte, Fed’in konut maliyetlerinde istikrarlı bir düşüş beklentisi devam etmektedir.

Enflasyon eğilimleri hakkında daha fazla bilgi sağlayacak ve Fed’in gelecekteki politika kararlarını etkileyebilecek bir sonraki TÜFE açıklaması 10 Nisan’da yapılacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyalvac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu