Haber

Fethin yıldönümünde Fatih’in Silivri’deki emaneti mahzun… Caminin sadece minaresi kaldı

Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi olan Silivri Fatih Camii yok edilmek isteniyor

  • Haber7 – ÖZEL

İstanbul’un Silivri ilçesinde 13. yüzyılda Alexios Apakaukos Kilisesi olarak inşa edilen yapı, İstanbul’un fethinin ardından camiye çevrildi. Fatih Camii altındaki tarihi sarnıçla birlikte yüzyıllar boyunca müslümanlara hizmet verdi. Cami, 1912-1913 yıllarında cereyan eden Balkan Savaşları’nda Bulgar çetelerin saldırılarında yıkıldı. Yeniden ihyası için on yıllardır birçok girişimde bulunulan tarihi ibadethanenin yakınında, 1980 yılında yeni bir cami inşa edildi.

DEPREM BAHANESİYLE CAMİYİ YIKTIRDILAR

Türkçe ve Yunanca isim tabelası bulunan “Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği” isimli bir oluşum, “caminin sarnıca zarar verdiği” iddiası ile Fatih Camii’nin yıkılması gerektiğini gündemine aldı. Dernek, caminin altındaki sarnıcın konser alanı olması gerektiğine dair yayınlar yaptı.

Derneğin yayınladığı Silivri Tarih Derneği Bülteni’nin 3. sayısında yer alan “St. John Kilisesi ve Sarnıcı” başlıklı yazıda şu ifadelere yer verildi:

2014 yılında ise CHP’li Silivri Belediyesi, Yunanistan’dan davet edilen heyete söz konusu sarnıçta ayin yaptırmıştı.

Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği, bir üniversiteden alınan raporla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuru yaptı. Kurul, cami için yıkım kararı aldı. 29 Mart 2021’de Silivri Müftülüğü, Fatih Camii’nin “riskli bina” statüsüne alındığını duyurarak ibadethanenin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Cami, 2023 yılının başında yıktırıldı.

İstanbul Valiliği’nin caminin yeninden ihya edilmesi için harekete geçtiği, projelendirme için Bilim Kurulu oluşturduğu bildirildi. Aradan geçen 18 aylık zaman diliminde somut bir netice alınamadığı belirtiliyor.

FATİH’İN VAKFİYESİNDEKİ CAMİ SÜRATLE İHYA EDİLMELİ

Fatih Sultan Mehmet Han’ın emaneti olan ve yalnızca minaresi ayakta kalan Silivri Fatih Camii’nin yeniden inşa edilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyor. İstanbul’da tahrip edilen, yıkılan veya yok edilen tarihi camilerin yeniden şehre kazandırılması için ciddi çalışmalar yürüten İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED) Silivri Fatih Camii’nin inşa edilerek bölge halkının ibadethane ihtiyacının karşılanması çağrısında bulunuyor.

İSTED’in konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

KAYNAK: HABER7

haberatakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu