Haber

Haaretz: Netanyahu hükümeti İsrail’deki hastanelerde koşer yiyecekler olup olmadığını kontrol edecek

İsrail’in Haaretz gazetesi, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin İsrail’deki hastanelerde koşer (Yahudi inancına uygun gıda) denetimi düzenleyeceğini yazdı.

Haaretz gazetesi, aşırı sağcı Netanyahu hükümetinin Meclis’ten geçirmek istediği yargı düzenlemesiyle İsrail Yüksek Mahkemesi’ni etkisiz hale getirmeye ve “toplumun laik kesimini kriminalize etmeye” çalıştığını savundu.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesini “hükümet darbesi” olarak nitelendiren Haaretz, hükümetin koşer (Yahudi inancına uygun gıda) için hastanelere gelenlerin çantalarını denetlemek üzere güvenlik görevlileri ayarlayacağını duyurdu.

Yahudilerin Fısıh Bayramı’nda hastanelerde hamur yememelerinin denetimi yoluyla laik İsraillilerin yaşam tarzlarına müdahale edileceği belirtildi.

İsrail’deki “Pısıh tartışması”nın ardından hükümet parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in partisi Yamina Milletvekili İdit Silman, 6 Nisan 2022’de koalisyon hükümetinden istifa etmişti.

Silman’ın istifasıyla koalisyon hükümeti Meclis’teki bir oyluk çoğunluğunu muhalefete karşı kaybetti. İktidar ve muhalefet mecliste 60-60 oranında eşitlendi.

Silman’ın istifasında koalisyon ortağı soldaki Meretz Partisi’nden Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz ile “Yahudilerin Pesah Bayramı’nda hastanelere kaşer olmayan gıda getirmelerine izin verilmesi” konusundaki tartışmasının etkili olduğu belirtildi. .

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme hamleleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” muhalefet gerekçesiyle Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti tarafından açıklanan yargı düzenlemesi, Yüksek Mahkeme’nin Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak sunarak, korkularının “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve bireysel hakların korunması”nın bozulmasından kaynaklandığını belirtti.

haber-tufanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu