Ekonomi

İddia: Döviz kurlarındaki artış nedeniyle TCMB’ye atama ertelendi

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevden alınması ve yeni lider olarak Hafize Gaye Erkan’ın atanması uzun süredir finans piyasalarının gündemini oluştururken, iddialara göre bu atama kurlardaki yükseliş nedeniyle ertelendi. döviz kurları.

Ekonomim’den Şebnem Turhan’a konuşan kaynakların aktardığına göre, yeni Merkez Bankası Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan’ın seçilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Ancak kaynaklar, kurdaki yükselişin ve ekonomide yaşanan sıkıntıların, yeni Merkez Bankası yönetiminin sorumlu tutulmaması için bir süre beklenmiş olabileceğini belirtti.

Kaynaklar ayrıca, genel başkan yardımcılığı ve para konseyi atamaları için adaylıkların devam ettiğini vurguladı. Buna göre Merkez Bankası ekiplerine öncelik verilirken, diğer düzenleyici kurumlar ve kamu bankalarında değişiklik bekleniyor.

Şu anda yüzde 40’ın altında seyreden enflasyona rağmen politika faizi yüzde 8,5’te kalıyor. Yeni Merkez Bankası yönetiminin güçlü bir adımla bu faiz oranını yüzde 25-30’lara çıkarması bekleniyor. Bu beklentilerin ortasında dolar kuru dün yüzde 7’den fazla artarak 23.2 lirayı bulurken, euro 25 lirayı geçti. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu