Ekonomi

JPMorgan kararı politika ayarlamalarının ardından geri çekildi

Yeni bir gelişme olarak, muhafazakâr bir yatırımcı JPMorgan (NYSE:JPM)’ın Salı günü yapılacak yıllık toplantısında oylanacak bir önergeyi geri çekti. Öneri 11 olarak bilinen karar, bankanın politikalarının çalışanların dini ve siyasi inançları üzerindeki etkisini rapor etmesini talep ediyordu.

Önergenin geri çekilmesi kararı, JPMorgan’ın siyasallaşmış finansla ilgili endişeleri gideren çeşitli değişiklikler yapmasının ardından geldi. Kararın arkasındaki aile vakfının başkanı David Bahnsen’i temsil eden bir fon danışmanı olan Jerry Bowyer’a göre banka, müşteri ilişkilerinde siyasi kriterlerden uzaklaşmak için adımlar attı.

Özellikle JPMorgan, WePay hizmetinden, tüccarların ırkçılık veya cinsel taciz iddialarıyla ilgili ödemeleri kabul etmesini yasaklayan bir maddeyi kaldırdı. Ayrıca banka, yakın tarihli bir iklim raporunda “siyasi, sosyal veya dini bakış açılarından bağımsız olarak” müşterilerine hizmet verdiğini vurgulayan bir ifadeye yer verdi.

Bowyer ayrıca JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’ın yatırımcılara gönderdiği yıllık mektubunda vekalet danışmanlarını eleştiren son sözlerini de bankanın konuyu kabul ettiğinin kanıtı olarak gösterdi.

JPMorgan, muhafazakâr aktivistlerin, sağ eğilimli siyasi görüşleri nedeniyle müşterilerini “borçlandırmakla” suçlayan eleştirilerine maruz kalmıştır. Buna karşılık, diğer yatırımcılar bankaları sosyal ve çevresel konuları daha yakından değerlendirmeye çağırdı.

Daha önce JPMorgan’ın WePay hizmet şartlarında “sosyal risk konuları” ile ilgili bir ifade yer alıyordu ancak bu ifade o zamandan beri kaldırılmış durumda. JPMorgan değişikliğin ne zaman gerçekleştiğini belirtmese de, bir Hıristiyan hukuk firması olan Alliance Defending Freedom, Kasım ayında bu değişikliğe dikkat çekti. Banka, önceki şartların Aralık 2017’de WePay’i satın almasına kadar uzandığını belirtti.

Güncellenen dil ve Bowyer tarafından atıfta bulunulan diğer iletişimler hakkındaki sorulara yanıt olarak, bir JPMorgan temsilcisi, materyalin uzun süredir devam eden politikaları yansıttığını açıkladı. Banka, siyasi tarafsızlığa olan bağlılığını ve hesapları siyasi veya dini aidiyete dayalı olarak kapatmama uygulamasını yineledi.

Siyasi tarafsızlık konusu, WePay’in 2021 yılında Donald Trump Jr. ile ilişkili bir Missouri siyasi eylem komitesine verdiği hizmetleri askıya almasıyla gündeme gelmişti. JPMorgan daha sonra askıya alma işleminin bir hata olduğunu belirtmiş ve hizmeti eski haline getirmişti.

Alliance Defending Freedom’ın kıdemli danışmanı Jeremy Tedesco, WePay’in politika değişikliğinin önemini kabul etti. Bu tür politikaların kaldırılmasının, bankaların siyasi görüşlere dayalı hizmetleri iptal etme taleplerini önleyebileceğini öne sürdü.

Alliance Defending Freedom, ABD’deki büyük şirketlerin hizmet koşullarını değerlendiren “Bakış Açısı Çeşitliliği” endeksinin yeni baskısını Salı günü yayınlayacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dodurgaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu