Haber

Körfezin dip çamuru karaya atılıyor

KOCAELİ (İGFA) –Çevre temizliği konusunda birçok projeye imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük çevre projesini hayata geçiriyor.

İzmit Körfezi Doğu Havzası Tabanı Çamur Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf İşi kapsamında %60 kuruluğa ulaşan geotekstil tüplerdeki çamurun karaya bertaraf işlemine başlanmıştır.

ALT ÇAMURUN ÇIKARILMASI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kocaeli’nin katılımıyla Türkiye’nin en büyük çevre projesi olan “İzmit Körfezi Doğu Havzası Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi” kapsamında Mayıs ayında çamur çıkarımına başlandı. Büyükşehir Belediyesi.

“İzmit Körfezi Doğu Havzası Taban Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi” kapsamında yaklaşık 8 milyon ton yer çamuru temizlenecektir. Vakum sistemi ile çekilen çamur tabandan alınarak borularla İzmit İnterteks sahası arkasında kurulan susuzlaştırma tesisine taşınır.

Proje kapsamında İzmit Körfezi Doğu Havzası’ndan çıkarılan ve %60 kuruluğa ulaşan jeotekstil tüpler karada bertaraf edildi. Çevre Koruma ve Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından yüzde 60 kuruluğa ulaştığı belirlenen 20 adet geotekstil tüp kesildi. Tüplerden çıkarılan çamurun karada bertaraf işlemine başlandı.

“DİP ÇAMUR KARAYA TAŞINIR”

Projenin değerine dikkat çeken Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Mesut Ehemmiyet, “İzmit Körfez Tabanı Çamur temizleme projesi kapsamında uzun soluklu bir çalışmaya başladık. TÜBİTAK MAM ve İstanbul Üniversitesi ile birlikte yaptığımız fizibilite ve uygulama projesi çerçevesinde geçtiğimiz ay İzmit Körfezi’nin doğu kıyısında çalışmalara başladık. Cutter Suction Dredger denilen gemilerle dip çamurunu vakum sistemi ile çekip 7-8 kilometrelik boru sınırları ile bu çamuru karaya taşıyoruz. Karada flokülasyon işlemine tabi tutuyoruz. Daha sonra çamuru geotekstil tüplere alıyoruz. Burada su tekrar denize döner, ancak çamur kısmı jeotekstil boruların içinde kalır.

haber-beykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu