Ekonomi

Kuru incir ihracatında hedef 300 milyon dolar

İZMİR (İGFA) – 91 bin ton olan 2022 rekoltesinden bu yana 68 bin 593 ton yani 244 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, 2022 rekoltesinde yüzde 7 artış elde ettiklerini söyledi. Bir önceki döneme göre büyüklük bazında, değer bazında ise yüzde 2. .

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Heyet Toplantısı’nda konuşan Lider Işık, 2023 rekoltesinin 2022 yılı ile benzer olduğunu, kuru incir kalitesinin ihracata son derece uygun olduğunu belirtti. Işık, “2023/24 sezonunda 75 bin ton ihracat ve 300 milyon dolar döviz geliri hedefliyoruz. Ülkemizin ortalama kilogram ihracat fiyatı 1,5 dolar iken, biz kaliteli kuru incirimizi 5 doların üzerinde fiyata satarak katma değerli ürün ihracatına büyük katkı sağlamak istiyoruz. Yeni sezonumuz üreticilerimize, tüccarlarımıza, ihracatçılarımıza hayırlı olsun.

Kuru incirde en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nde aflatoksin ve okratoksin denetimlerinin sıklığının yüzde 30’a çıkarıldığını hatırlatan Lider Işık, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kuru incir ihracatında karşılaşabileceğimiz riskleri yönetmek için çok zaman harcıyoruz. Sonuçta kapalı bir işi ihraç ediyoruz. Ülkemizde gerçek bir üretici, fahişe, tüccar ve ihracatçı zinciri kurmalıyız. İhracatçı olarak eser alırken denetlemek zorundayız. Üreticilerden işi alan fahişelerin incelemelerini yapabilmeleri için UV lambalarını bütçe dahilinde satın alıp dağıtmaya karar verdik. Bu lambaları Aydın Ticaret Borsası ve Nazilli Ticaret Borsası’ndan satın alarak fahişelere ve tüccarlara dağıtacak. Böylece sağlıklı bir sanat eseri satın alma politikası başlatmış olacağız” dedi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İstişari Genel Heyet Toplantısında, 2023/24 kuru incir sezonunun ekim ayının ilk haftası sonunda başlatılması yönünde öneri kararı alındı. Söz konusu karar Ticaret Bakanlığı’na sunulacak. Nihai kararı Ticaret Bakanlığı verecek.

KURU İNCİR İHRACATINDA ABD LİDER

2022/23 döneminde Türkiye’den yapılan kuru incir ihracatında ilk sırada 39,7 milyon dolarla ABD yer aldı. ABD’ye 2021/22 yılının aynı döneminde kuru incir 31,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. ABD’ye kuru incir ihracatı yüzde 24 arttı.

Kuru incir ihracatında ikinci sırada 28,5 milyon dolarla Fransa yer alırken, Almanya 27,3 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

eruhhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu