Haber

Libya’da ölü sayısı artıyor: Can kaybı 5 bine çıktı, 10 bin kayıp var

Libya’nın doğusunda etkili olan Daniel Fırtınası’nın neden olduğu sel felaketi, Derna, Bingazi, Sousse, Al-Marj ve Bayda’yı etkilemeye devam ediyor. Libya medyasında yer alan haberlere göre selde hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 200’e yükseldi. Kızılhaç, sel sonrası kaybolanların sayısının 10 bine ulaştığını belirtti. Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, yaptığı açıklamada, 14 ton malzeme, ilaç, teçhizat ve sağlık personeli taşıyan bir uçağın yardım için Bingazi’ye gideceğini duyurdu.

Selden büyük oranda etkilenen Derna’da sel felaketinin iki barajın çökmesinden kaynaklandığı ve kente 30 milyon metreküpten fazla suyun dağıtıldığı öğrenildi.

Öte yandan ülkenin batı ve doğusundaki diğer iki yönetim, dün uluslararası yardım çağrısında bulunarak 3 günlük yas ilan etti.

Ülke doğu ve batı olarak ikiye ayrılıyor

Libya’da yönetim, 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin devrilip öldürülmesinden bu yana doğu ve batı olarak bölünmüş durumda. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ise batıda görev yaparken, ” Başbakan” Ossama Hamad doğuyu yönetiyor.

sulogluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu