Ekonomi

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Merkez Bankası yönetiminde beklenen bir değişiklik oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Kararname ile Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bir kadın başkan atandı.

1982 doğumlu Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, Princeton Üniversitesi tarihinde doktorasını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD’de en aktif 40 genç arasında ilk sırada yer alan Hafize Gaye Erkan, birçok finans kuruluşunda üst düzey yöneticilik yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu atandı.

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Gazetemizin yazarlarından Hafize Gaye Erkan 1982 doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Amerika’da devam etmiştir. Üniversite sınavında Türkiye 26.’sı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden rekor bir puanla mezun oldu ve Princeton Üniversitesi tarihinde doktorasını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu.

Turk of America dergisinin 2016 yılı özel sayısında San Francisco Silikon Vadisi’nden New York finans dünyasına, spordan sanata, film endüstrisinden mühendisliğe ABD’nin en aktif 40 Türk genci, listenin ilk sırasında 60 milyar dolarlık aktif büyüklüğü ile Birinci Cumhuriyet yer alıyor. Banka üst düzey yöneticisi Hafize Gaye Erkan yer aldı.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Uygulama Konseyi’nde görev yapmaktadır.

First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl Yürütme Konseyi Eş Lideri, Lideri, Yönetim Konseyi Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Depo Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu