Ekonomi

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Güneş Enerjisi Santrali Projesiyle Enerji İhtiyacını Karşılayacak

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB), hayata geçirdiği Güneş Enerjisi Projesi ile odanın elektrik ihtiyacını çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılayacak.

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği hizmet binası çatısında 400 metrekare alana kurulacak 136 güneş paneli, 100 megavat elektrik üreterek 70 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer 50 ton karbon tasarrufu sağlayacak. . Projeyi basın açıklamasıyla duyuran Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil, çevre dostu projenin detaylarını anlattı. Yeşil; “Isıtma ve soğutma sistemimiz tamamen klimaya dayalı ve ünite olarak yüksek elektrik tüketimimiz vardı, bu noktada güneş enerjisi sistemini tercih ettik. Bu projeyle karbon salımı açısından da doğaya katkı sağladık. Yeşil Enerji ile ilgili doğa dostu projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.” EPDK ile yapılan anlaşma ile enerji iletim limitleri kaldırılmıştır” dedi.

Projeyi kuran firmanın yetkilisi Cemal Poyraz, bölgenin güneş enerjisi potansiyeli açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, bu potansiyelin gerekli yatırım ve teşviklerle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Poyraz; “Kurduğumuz santral 70 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte olup, ürettiği elektrik yılda 1.500 ağacı kurtaracak karbon sağlıyor. EPDK ile yapılan anlaşmalar sonucunda Niğde Esnaf Odaları Birliği Esnaf hem kendi elektriğini karşılayacak hem de daha fazla elektrik üreterek bunu ekonomiye kazandıracak.”Güneş enerjisi projesi kendini 5 yılda amorti edecek. Bu hem ekonomimize, hem doğamıza, hem gelecek nesillere, hem de dünyamızın geleceğine değerli bir yatırımdır” dedi. – NİĞDE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu