Ekonomi

Polonyalı Nakliye Şirketleri Ukrayna ile Sınır Kapılarını Kapattı

1. Przemysl yakınındaki kamyon kuyruğundan çeşitli görüntüler

3. İnşaat halindeki Malhowice-Nizankowice sınır kapısından çeşitli görüntüler (Malhowice’de çekildi)

Polonyalı taşımacılık şirketlerinin temsilcileri, komşu ülkedeki işletmelerin neden olduğu haksız rekabeti protesto etmek amacıyla Çarşamba günü Ukrayna ile olan üç sınır kapısının erişim yollarını kapattı.

Protestocuların Lublin Voyvodalığı’ndaki Korczowa ve Dorohusk sınır kapılarından neredeyse hiçbir kamyonun geçişine izin vermemesi üzerine uzun kamyon kuyrukları oluştu.

Şu anda kamyonlar yalnızca Podkarpackie Voyvodalığı’ndaki Przemysl kenti yakınında bulunan Medyka sınır kapısından geçebiliyor. Yaklaşık 600 tır bu sınır kapısında gümrük işlemleri için beklerken, araç kuyruğu onlarca kilometreye ulaşıyor.

“Medyka sınır kapısında bekleyen tır kuyruğu nedeniyle Medyka köyünden Dunkowiczki köyüne giden trafikte yavaşlama yaşanıyor.”

Avrupa Birliği, Rusya-Ukrayna çatışmasının başlamasının ardından Ukraynalı nakliye şirketlerinin bloğa girmek için lisans almasına yönelik sistemi kaldırdı.

Polonyalı şirketler, bu karar nedeniyle Ukraynalı rakiplerin şubeye akın ederek karlarının düşmesine neden olduğunu iddia ediyor.

Kamyon sürücüleri Pazartesi gününden beri protestoda bulunuyor.

“Podkarpackie Voyvodalığı’nda yük boşaltan tırlar da Malhowice-Nizankowice Sınır Kapısı’nın yapıldığı noktada kontrol ediliyor. Daha dün bu noktada 220 tırın kontrolünü yaptık. Bu noktada trafik esas itibariyle akıyor ama durum değişebilir” Sınırdaki duruma göre sürekli olarak memur sayısını ayarlıyoruz.”

Polonyalılar da elektronik kuyruk sisteminden şikayetçi. Polonya’ya dönmek isteyen sürücülerin zorunlu kaydının çok uzun sürdüğünden şikayet ediyorlar.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Przemysl ve Malhowice’den haber veriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu