Haber

Sahil Güvenlik Karadeniz’de Gücünü Gösterdi

Sahil Güvenlik deniz ve hava ekiplerinin Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Karadeniz’de gerçekleştirdiği gösteriler izleyenlerin nefesini kesti. Denizcilerin güç gösterisi, dostlara güven, düşmana ise korku aşıladı.

Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı’na bağlı helikopter, bot ve dalgıçların Amasra Limanı’nda gerçekleştirdiği gösteriler nefesleri kesti. Güç gösterisi yapan 1 helikopter ile 4 kontrol ve güvenlik botu, Karadeniz’in azgın sularında hareketleri ve müdahaleleriyle izleyenlerden alkış aldı. Sahil Güvenlik helikopterleri ani hareket ve sortiler yaparken, dalgaları ve suları yarıp geçen botlar, ani hızları ve durma kabiliyetleriyle dost ve düşmanlarını korkuttu.

Amasra Limanı mendireğinde izleyen vatandaşlar ve protokol önünde sirenlerini çalarak törenden geçen gruplar, daha sonra kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Senaryoya göre ekipler denizdeki 2 kişiyi kurtarmak için harekete geçmeden önce inceleme botuyla olay yerine gelen dalgıçlar denize atladı. Dalgıçlar, boğulma tehlikesi yaşayan iki kişiyi tespit ederken, bir kişiyi ise tekneden gönderilen insansız su üstü kurtarma aracıyla kurtardı. Ardından ikinci kişi istenilen hava desteğine gelen helikoptere asılan halat yardımıyla dalgıçlar tarafından sudan çıkarıldı.

Gösterinin son bölümünde ise Türk Bayrağının teslim töreni gerçekleştirildi. Denizde dalgıçlar tarafından açılan Türk Bayrağı, sahil güvenlik helikopterine asılan halat yardımıyla sudan kaldırıldı. Bayrağı açan dalgıçlardan biri, elindeki bayrakla birlikte halatla helikoptere çekildi. Dalgıç, o anlarda gururla dalgaladığı Türk bayrağını helikoptere ulaştıktan sonra katlayarak helikopterde görev yapan gruplara teslim etti.

Seyircilerden sıklıkla alkış alan gösterilerin sonunda Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından kano gösterisi düzenlendi. Üniversite öğrencileri kanolarla geldikleri limanda Türk Bayrağı’nı dalgalandırdı. – BARTIN

turgutluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu