Haber

Siyasetçi ve gazetecilerin tutuklanmasına Tunus muhalefetinin tepkisi

Tunus’ta muhalefetin çatı organı olan Ulusal Kurtuluş Cephesi, siyasetçi ve gazetecilerin tutuklanmalarını anayasaya aykırı oldukları gerekçesiyle kınadı.

Tunus Ulusal Kurtuluş Cephesi, siyasetçi ve gazetecilerin tutuklanmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “25 Temmuz 2021 darbesine karşı çıkanları susturmak için hükümetin başlattığı gözaltı kampanyasını kınıyoruz.

Gözaltıların ülkedeki krizi daha da derinleştireceği vurgulanarak, tutukluların bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulunuldu.

Nahda Hareketi’nin eski liderlerinden Abdülhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler İçin Demokratik Blok Partisi üyesi Hiyam et-Turki ve iş adamı Kemal Latif, 13 Şubat’ta Tunus’ta “devlet güvenliğine komplo kurmak” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. .

Nahda Hareketi’nden bu sabah yapılan açıklamada, Nahda Hareketi Genel Lider Yardımcısı ve eski Milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Direktörü Nureddin Butar’ın gözaltına alındığı duyuruldu.

Tunus’ta siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararlarla meclisin çalışmalarını dondurdu ve iki ay sonra yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi kendisine bağladı.

Said’in 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçim yapıldı.

Genel seçimlerin ilk turunda seçmenlerin yalnızca yüzde 11,22’sinin sandık başına gitmesi, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said’in meşruiyetini tartışmasına neden oldu.

Tunus’ta bazı kesimler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu