Haber

Tunus’ta Fırıncılar Protestoyu Durdurdu, Ekmek Üretimine Devam Ediyor

Tunus’ta özel sektöre ait fırıncılar, hükümetin “un kesme” kararına karşı protestolarını askıya alarak ekmek üretimine yeniden başladıklarını açıkladı.

Tunus Ulusal Kurumlar Konfederasyonu CONECT’e bağlı Çağdaş Fırıncılar Meslek Odası’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Ticaret Bakanlığı önünde 15 gün sürmesi planlanan protestolara ara verilmesine karar verildi. kelime kullanıldı.

Açıklamada, gösterileri durdurma kararının Ticaret ve İhracatı Geliştirme Bakanı Gülsüm Bin Receb ve Çağdaş Fırıncılar Meslek Odası Başkanı Muhammed El-Cemal ile yaptığı görüşme sonrasında alındığı belirtildi.

Toplantıda “modern fırıncılık” sektörünün karşı karşıya olduğu sorunların masaya yatırıldığı kaydedilen açıklamada, Ticaret Bakanlığı ile diyalog kanallarının yeniden açılmasına ve ekmek üretimine devam edilmesine karar verildiği belirtildi.

Tunus’ta “geleneksel” olarak sınıflandırılan yaklaşık 4.000 fırın un sübvansiyonlarından yararlanıyor ve ekmeği tek fiyattan satıyor. Sayısı 1.500 olan modern fırınlar, un sübvansiyonundan çok az yararlanıyor.

Ekmeğin yanı sıra unlu mamuller de üreten özel sektöre ait “modern” fırınların sahipleri ve çalışanları, başkent Tunus’ta hükümetin “un kesme” kararına karşı Ticaret Bakanlığı önünde protesto eylemi başlattı.

CONECT, 31 Temmuz’da yaptığı açıklamada, konfederasyona bağlı sayıları yaklaşık 1500 olan fırınlarda 1 Ağustos’tan itibaren ekmek üretiminin durdurulmasına karar verildiğini duyurdu.

Tunus’ta son dönemde ekmek üretiminde yaşanan kriz nedeniyle fırınların önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

haber-tosya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu