Haber

Üç taraf çatı partinin adı üzerinde anlaştı

DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Parti arasında bir süredir devam eden TBMM’de küme kurulması müzakerelerinde yeni bir parti çatısı altında birleşme formülü gündeme gelmeye başladı. Saadet Partisi.

Wall gazetesinin haberine göre, üç partiden birinin çatısı altında birleşerek grup oluşturma formülü, her iki tarafın da ‘çatı’ olmasını dilemesi nedeniyle askıya alındı.

Çatı parti formülünün hayata geçmesi halinde bürokratik, teknik ve siyasi süreçlerin nasıl işleyeceği konusunda büyük ölçüde mutabakata varıldı.

Üç tarafın yetkili delegasyonları tarafından onaylanması halinde ortak kümenin kuruluşu, yapısı ve işleyişi aşağıdaki gibi olacaktır:

  • Üç parti eşit kurucu üye verdikten sonra partinin kuruluşu için başvuru yapılır.
  • Üç partinin genel başkanlarından biri yeni kurulacak partinin genel başkanı olmayacak.
  • Yeni partinin genel başkanı, üç genel liderin iradesine ve prestijine gölge düşürmeyecek sembolik bir isim olacak.
  •  
  • Partinin meclis kümesinde her partiden 7’şer milletvekili olacak. Böylece bir kümenin kurulması için gerekli olan 20 milletvekili sayısına ulaşılmış olacaktır.
  • Meclis küme lideri ve küme başkan yardımcıları eşit olarak paylaştırılacak.
  • Grup toplantılarında üç partinin genel başkanları dönüşümlü olarak konuşacak. TBMM Tüzüğüne göre, siyasi partilerin küme toplantılarında küme liderleri veya parti genel başkanları söz alabilir. Bu konuşmalar TBMM TV’den de canlı yayınlanıyor. Ancak ilk kez uygulanacak “çatı partisi” formülünde Geleceğin Genel Liderleri, DEVA ve Saadet Partisi konuk olarak grup konuşması yapabilecek. Bu konuşmalar TBMM TV’de yayınlanmayacak.
  • Kurulacak partiden bağımsız olarak her parti Meclis içinde ve dışında kendi siyasi çalışmalarını sürdürecektir.

PARTİ ADI ÜZERİNDE ‘DEMOKRASİ’ TAAHHÜDÜ

Kurulacak partinin adı tam olarak netlik kazanmasa da ismin içinde “demokrasi” kelimesinin yer alması konusunda fikir birliğine varıldı.

Parti kurmayları, “Demokratik Birlik” ve “Demokratik İttifak” gibi seçeneklerin masada olduğunu söylediler.

KAYNAK: GAZETE DUVARI

haberozalp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu