Teknoloji

Ericsson, 5G bağlantılı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç setini duyurdu

Ericsson, 5G bağlantısıyla premium hizmetlere odaklanan yazılım araç setini duyurdu

  • Yeni Radyo Erişim Ağı (RAN) ve Çekirdek özellikleri sayesinde, bağımsız 5G (5G Bağımsız) teknolojisinin iletişim hizmeti sağlayıcılarına (CSP’ler) sunduğu yeni iş fırsatları artıyor.
  • Araç seti, Devasa Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (mMIMO), Gelişmiş RAN Dilimleme, Zaman Açısından Kritik İletişim ve 5G Çekirdek gibi yeni yazılım özelliklerini içerir.
  • Bu araç seti, yüksek verimlilik, güvenilirlik ve düşük gecikme ihtiyaçlarını karşılamak üzere deneyime dayalı kişiler için tasarlanmıştır.

Ericsson, 5G Bağımsız ağ yeteneklerini güçlendirmek ve farklılaştırılmış iletişimle birinci sınıf hizmet sunmak için yeni bir yazılım araç setini piyasaya sürdü. Bu araç seti, yeni kullanım durumları ortaya çıktıkça ve mobil kullanıcıların 5G deneyiminin kalitesine yönelik beklentileri arttıkça ağ kapasitesi ve performansına yönelik taleplerin arttığı bir zamanda geliştirildi.

Araç seti, irtibat hizmeti sağlayıcıları tarafından belirlenen yüksek performans standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Beklenen standartlar arasında yüksek verimlilik, güvenilirlik ve düşük gecikme ihtiyaçları yer alıyor. Bu kullanım örnekleri arasında gecikmesiz taşınabilir bulut tabanlı oyun, video konferans, canlı yayın, uzaktan kumandalı makineler/araçlar, kamu güvenliği hizmetleri ve gelecekteki XR (Genişletilmiş Gerçeklik) uygulamaları yer alıyor.

5G’nin yüksek hızı, düşük gecikme süresi ve yüksek bant genişliği, bu tür deneyim odaklı kullanım senaryolarını daha da mümkün kılıyor. Ancak gelişmiş ve çeşitlendirilmiş kullanım senaryolarındaki artış, şebekenin farklı performans seviyeleri sunmasını daha karmaşık hale getiriyor. Daha zorlu uygulamalar ortaya çıktıkça, herkese uyan tek bir yaklaşım yerine kablosuz bağlantıya farklı alternatiflerin keşfedilmesi gerekiyor.

 

Sibel Tombaz, Ericsson 5G RAN Ürün Grubu Lideri: “Ericsson, küresel 5G teknolojisinin başkanı konumuyla, ilişki fırsatlarını dünyanın her köşesine taşıyor. Hizmet seviyesi anlaşmaları ile “en iyisini yapma” vizyonumuzla bağlantıyı yeniden şekillendiriyor ve premium deneyimlere geçişi kolaylaştırıyoruz. Yenilikçi yazılım araç setimiz, müşterilerimizin gelişmiş 5G uygulamalarına farklılaştırılmış etkileşimle erişmesine olanak tanır. “Böylece hem talebe dayalı hizmetlerde mükemmelliği garanti ediyoruz hem de platform olarak ağ vizyonumuza doğru emin adımlarla ilerliyoruz.”

En son Ericsson ConsumerLab raporuna göre akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 20’si farklı bir 5G bağlantısı istiyor. Premium ilişki kalitesine önem veren bu kitle, daha yüksek ağ performansı sağlayacak 5G planı için yüzde 11 fark ödemeye hazır.

Ericsson’un yenilikçi yazılım araç seti, Devasa Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (mMIMO), Gelişmiş RAN Dilimleme, Kritik Zamanlı Bağlantı ve 5G Çekirdek gibi gelişmiş özellikleri içerir. Performansı sadakat, değer ve büyümeye dönüştüren bir ağ platformu oluşturmak amacıyla üç yönlü bir yaklaşımı destekleyen araç seti, taşınabilir geniş bant hizmetleri için üstün performans sağlamayı hedefliyor. Ayrıca yeni ve gelişmiş tüketici ve kurumsal kullanım senaryoları için farklı deneyimler sunmayı da hedefliyor. Bu iki temelden yola çıkarak ağ API’leri aracılığıyla talebe göre programlanabilen bir ağ performansı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Yazılım araç setinin sunduğu temel özellikler:

  • Kanala duyarlı Çok Kullanıcılı Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO) haritalaması ve kullanıcı hızına dayalı ideal hüzme şekillendirme için Devasa Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (mMIMO) yazılım algoritmaları geliştirildi. Bu yazılımlar, orta bant konuşlandırmalarda yüksek yük altında yüzde 10’a varan verimlilik artışıyla kapasiteyi daha da artırırken, aynı zamanda yüksek güvenilirlik ve düşük gecikme gerektiren yeni servislerin daha sorunsuz devreye alınmasına da olanak sağlıyor.
  • 1 milisaniyelik (ms) hedef yanıt süresine ulaşmak için Otomatik Radyo Kaynağı Bölümleme ve Hız ve Gecikme Kontrol Planlaması için amaca dayalı otomasyon sağlayan Gelişmiş RAN Dilimleme. Gerçek zamanlı otomasyon sayesinde hizmet düzeyi anlaşmalarında (SLA’lar) verimli performans sağlar.
  • Ağ tıkanıklığı ve zayıf radyo koşullarında bile üstün deneyim kalitesi sağlamak için Uplink Yapılandırılmış Hibe ve L4S (Düşük gecikme süresi, Düşük kayıp, Ölçeklenebilir Verim) ile Zaman Kritik İletişimde daha dengeli, daha düşük gecikmeler. Yüksek yük altında gecikmede 90 milisaniyeye kadar iyileşme sağlar.
  • 5G ÇekirdeğindeYükseltme fırsatları ve L4S desteği sunarak kullanıcıların cihazlarına gönderilen bildirimler aracılığıyla ek paketler satın alarak mevcut aboneliklerini hızlandırmalarını, ayrıca belirli abonelik paketlerinde L4S’i aktif hale getirerek gelir kaynağına dönüştürmelerini sağlıyor.

Deutsche Telekom Ağ Farklılaştırma ve Yakınsama Başkan Yardımcısı Changsoon Choi: “Deutsche Telekom’da yeni ve farklı hizmetler geliştirmeye odaklanıyoruz. Ericsson ve ortaklarıyla birlikte çalışarak düşük gecikmelerin getirdiği kaliteli deneyimin faydalarını gösterdik ve ekosistemi bu alanda aktif olarak ileriye taşıdık. Biz bu avantajları müşterilerimize sunmaya hazırız. “Ericsson’un RAN yazılım araç setine 5G’de ağ dilimleme ve L4S’yi dahil etmesinden duyduğumuz heyecanı paylaşıyoruz.”

Patrick Filkins, IDC Nesnelerin İnterneti ve Telekom Ağı Altyapısı Araştırma Müdürü: “Ericsson, farklılaştırılmış bir 5G ilişkisiyle yeni, birinci sınıf hizmetler sunmaları için bağlantı hizmeti sağlayıcılarını destekliyor. Aynı zamanda bu hizmetleri verimli bir şekilde sağlamak için ihtiyaç duydukları araçları sağlar. Bu yeni RAN ve Core yazılım özellikleri, bağlantı servis sağlayıcılarının garantili hizmet seviyeleriyle 5G fırsatlarını gerçekleştirmesine olanak tanıyacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

tutak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu