Haber

Etiyopya hükümeti, ABD ve BM’nin gıda yardımını durdurma kararına tepki gösterdi

Etiyopya hükümeti, ABD ve Birleşmiş Milletler’in (BM) gıda yardımını durdurma kararının sayısız insanı daha da yoksulluğun içine sürükleyeceğini belirterek karara tepki gösterdi.

Etiyopya Herald’ın haberine göre, Hükümet Sözcüsü Legesse Tulu, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve BM Dünya Beslenme Programı’nın (WFP) “yardım hırsızlığı” gerekçesiyle operasyonları durdurma kararının Mayıs ayına kadar sürebileceğini söyledi. ülkedeki insani krizi daha da şiddetlendirmek ve sayısız insanı daha da ileriye götürmek. Bunun bir yoksulluk düzeyine yol açacağı konusunda uyardı.

USAID’in Etiyopya hükümetini her zaman karaladığını iddia eden Tulu, her iki örgütün soruşturmalarında hükümetin herhangi bir müdahalesinin bulunmadığını belirtti.

hırsızlık iddiası

Suç işleyenler varsa onları adalete teslim etmek doğru olandır” dedi. Tulu, hükümetin söz konusu tartışmaları araştırmak üzere bir soruşturma ekibi görevlendirdiğini söyledi.

Tulu, her iki kuruluşu da kararlarını gözden geçirmeye ve söz konusu karardan vazgeçmeye davet etti.

USAID ve WFP, yardımın çalınıp pazarlarda satıldığı yönündeki haberlerin ardından Tigray’e ve geçen hafta tüm Etiyopya’ya gıda yardımını durdurduklarını duyurdu.

Etiyopya’da 20 milyondan fazla insan, çatışmalar ve kuraklık nedeniyle acil gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.

taskopruhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu