Haber

Kasırga nedeniyle harap olan Mississippi ve çevresinde olağanüstü hal ilan edildi

YENİ Mississippi eyaleti ve çevresinde büyük yıkıma neden olan ve 26 kişinin ölümüne neden olan hortum nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Mississippi ve çevresinde 10’dan fazla yıkıcı hortumun etkisiyle 26 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bölge için federal acil durum ilan ettiğini duyurdu.

Kurtarma ekipleri, doğal afetin ikinci gününde enkaz altında yaşam araması yaparken, mahalleli de evlerinin yıkıntıları arasında değerli eşyalarını kurtarmaya çalıştı.

Son 50 yılın en büyük kasırgası olduğu belirtilen afet nedeniyle zarar gören Rolling Fork kasabasında çoğunluğu dar gelirlilerin yaşadığı konutları yeniden yaşanabilir hale getirmek için uğraş verdiği görüldü.

Kasırga gibi hava olaylarını bildiren Ulusal Hava Durumu Servisi, Rolling Fork’u vuran kasırganın 5 üzerinden 4 büyüklüğünde olduğu ve hızının saatte 300 kilometreyi geçtiği anların tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) yetkilileri yerel topluluğa yardımlarını Twitter’da paylaşırken, Mississippi’nin Cumhuriyetçi valisi Tate Reeves, “Maalesef, Mississippi’de daha potansiyel olarak kötü hava yaklaşıyor” dedi. Vatandaşları güvenlik konusunda uyardı.

23 Mart akşamı, Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), eyaletin Rolling Fork bölgesinde hareket eden bir kasırganın afet öncesi uyarısı yayınladı, “Hayatınızı korumak için şimdi saklanın.” ifadesini vermişti.

haber-varto.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu