Ekonomi

Van’da Kurban Bayramı öncesi batı illerine hayvan sevkiyatı devam ediyor

Hayvancılığın yaygın olduğu Van’da batı illerine kurbanlık sevkiyatı da Kurban Bayramı öncesi devam ediyor.

Kentte yetiştiricilerin büyük bir özveriyle yetiştirdiği hayvanlar, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından denetleniyor.

Onay verildikten sonra hayvanlar canlı hayvan taşıma araçlarına yüklenerek Ankara, İstanbul, İzmir, Konya gibi büyük şehirlere götürülüyor.

Yetiştiricilerden Ensari Coşkun, hayvanları bir süre yaylada ve ahırda beslediklerini söyledi.

Coşkun, emekleriyle yetiştirdikleri hayvanları Kurban Bayramı öncesi satışa sunduklarını belirterek, sığırların 90-150 bin liraya alıcı bulduğunu bildirdi.

Damızlık Ozan Demir, kurbanlık hayvanları pazara çıkarmaya başladıklarını belirterek, “Koçlarımız 8-12 bin liraya, koyunlarımız 4-6 bin liraya alıcı buluyor. Bu yıl küçükbaş hayvana talep daha fazla. Buradaki yaylalar verimli olduğu için hayvanların etleri lezzetli oluyor. Bu yüzden daha çok tercih ediliyor.” dedi.

Mehmet Hoş Oflaz ise kentte hayvan talebinin yoğun olduğunu belirterek, Adana ve diğer illere 3 tır kurbanlık göndereceklerini bildirdi.

Erciş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekim Ferhat Baran, bayram öncesi kentten farklı illere hayvan sevkiyatı yapıldığını belirterek, “İstanbul, İzmir, Rize ve Antalya başta olmak üzere hayvanlar gönderiliyor. .Hayvanlar yüklenmeden önce yaptığımız kontroller var.Hayvanların küpelerini kontrol ediyoruz.Buradan sağlıklı bir şekilde ayrılmasını sağlıyoruz.” dedi.

aslanapahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu