Haber

BAE Vatandaşları için Lübnan’a Seyahat Uyarısı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), vatandaşlarını Lübnan’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine göre BAE Dışişleri Bakanlığı uyarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, BAE vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için daha önce kararlaştırılan Lübnan’a seyahat yasağına uyulmasının önemli olduğu belirtildi.

Seyahat yasağının ne zaman çıktığı açıklanmazken, böyle bir kararın gerekçesi de paylaşılmadı.

4 Ağustos’ta Suudi Arabistan, vatandaşlarını “Lübnan topraklarını bir an önce terk etmeye” davet etti ve onları silahlı çatışma alanlarından uzak durmaları konusunda uyardı.

Kuveyt ve Almanya da 5 Ağustos’ta Lübnan’daki vatandaşlarını “dikkatli olmaya ve güvenlik ve çatışma yerlerinden uzak durmaya” çağırdı.

Söz konusu ülkelerin ardından Bahreyn de vatandaşlarından kendi güvenlikleri için Lübnan’a gitmemelerini, o ülkedekilerin geri dönmesini istedi.

Ayn al-Halva’da çatışmalar

29 Temmuz’dan bu yana Lübnan’daki en büyük Filistin mülteci kampı Ayn al-Halva’da, Fetih Hareketi’nin de aralarında bulunduğu Filistin kümelenmelerinde 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğuyla 31 Temmuz’da kamptaki Filistinli grupların ortasında ateşkese varıldığı açıklandı. Ancak taraflar arasında zaman zaman yaşanan çatışmalar nedeniyle şu anda tam bir istikrar ortamı sağlanamadı.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati dün bazı ülkelerin güvenlik nedeniyle uyarılarda bulunmasının ardından ülkenin genel güvenlik durumunun endişe verici durumda olmadığını açıkladı.

haberhayrabolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu